به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : چهارشنبه 30 خرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

سازمان زیباسازی مشهد تشکیل می شود؟ نمی شود؟

کد خبر: 15025 - 22 دی, 1393

گروه مدیریت شهری: ما نیامده‌ایم که در این شهر «زنده» باشیم، بلکه آمده ایم «زندگی کنیم» و زنده بودن با زندگی کردن تفاوت بسیار دارد، زنده بودن حرکتی افقی است از زایشگاه تا قبرستان ولی زندگی کردن حرکتی عمودی است از فرش تا عرش و از خاک تا افلاک.

مقوله زیباسازی شهر مشهد از آن دسته موضوعاتی است که هر آنچه پیش می رویم نیاز بیشتری به طرح آن داریم.در واقع سیر گذر زمان و عدم ساماندهی این امر در شهر باعث شده که روز به روز بر عمق فاجعه افزوده شود و شهری غیر قابل تحمل از لحاظ بصری داشته باشیم.

اما زیباسازی شهر مشهد به غیر از آرایش شهر نیاز به پیرایش دارد به طوریکه آلودگی های بصری و زوائد محیطی باید از شهر مشهد پاک شوند و البته اقداماتی برای زیباسازی شهری با ابزار هنر مد نظر قرار گیرد.

در دوره مدیریت شهری گذشته و زمانی که محمد پژمان ریاست شهرداری مشهد را بر عهده داشت، اقداماتی هرچند کوچک در خانه هنرمندان با مدیریت هادی مظفری صورت گرفت و در دوره محمد هادی عرفان ادامه یافت اما معضل شهر مشهد در این زمینه بسیار فراتر از آن است که تلاش یک مدیریت برای حل آن کافی باشد.

در واقع کلانشهرهای ایران دارای سازمانی به نام زیباسازی هستند که این سازمان اقدامات مربوط به آرایش و پیرایش شهری را دنبال می کنند اما همچنان شهر مشهد فاقد یک چنین سازمان مهمی است.

از طرفی قابل توجه است که شورای چهارم و شهرداری جدید با رویکردی ولایت مدارانه کار خود را آغاز کردند و همواره در سیاست های خود از سخنان رهبری بهره جسته اند و خود را در عمل نیز تابع بیانات ایشان معرفی کرده اند.

شاید یکی از فرازهای سخنان رهبری که در شهر مشهد به طوری جدی دنبال نشده است، امر زیباسازی شهر باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در خصوص زیباسازی شهری سخنان قابل تامیلی دارند که در ادامه بخش کوتاهی از آن آمده است:

«زیباسازی در اینجا یک امر تجملاتی محض نیست، … زیباسازی در روحیه ، اعصاب، فکر و نگاه مردم و در نتیجه در عمل آنها تأثیر می‌گذارد»

«وقتی یک نمای شهری متوازن و زیباست و شهروند از آنجا عبور می کند، اعصابش آرامش و حالت مطبوع پیدا می کند و اگر معلم، کارمند اداری، کاسب یا عالم باشد، درکارکرد و معاشرت او اثر‌ می گذارد، بنابراین زیباسازی به معنای این نیست که می خواهیم یک کار تجملاتی انجام بدهیم که بعضی بگویند حالا این هدراست، نه، این یک کار اصلی است»

«زیباسازی مثل سالم سازی مزاج مردم است و به معنای سالم سازی اعصاب مردم است. چشم نواز بودن، روح نواز بودن ، دل نشین بودن در ساختن شهر یک معیار است»

همان طور که ملاحظه شد به عقیده رهبری زیباسازی مثل سالم سازی مزاج مردم است و به معنای سالم سازی اعصاب مردم تلقی می شود.

همچنین ایشان در بیانات خود مکرر به موضوع اعصاب و آرامش مردم و رابطه آن با زیباسازی اشاره داشته اند و هزینه در این بخش را هدر دادن منابع ندانسته اند و آن را یک کار اصلی می دانند.

حال باید دید در شهر مشهد که با شهردار و شورای شهری ولایتمدار مدیریت می شود تا چه حد به این موضوع اهمیت داده شده است.

قطعا اینطور نیست که با تشکیل سازمان زیباسازی مشکلات مشهد در این حوزه حل شود یا اینکه بدون تشکیل این سازمان این معضل حل نشدنی باشد، اما باید در نظر داشت که تشکیل سازمان زیباسازی حداقل بک فایده دارد و آن هم هماهنگی دستگاه ها در این امر است.

در این زمینه حجت الاسلام اخلاقی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد در جلسه مشترک اعضای این کمیسیون با شهردار مشهد که در تاریخ 10 دی ماه 1393 تشکیل شده بود در سخنان خود خواستار تعیین تکلیف سازمان زیباسازی شد و بیان کرد: هم اکنون 16 بخش در شهرداری به موضوع زیباسازی مشغول‌ اند و مجموعا 200 میلیارد تومان برای این منظور هزینه می‌شود.چنانچه این سازمان تشکیل شود، با تجمیع فعالیت‌ها می‌توان از هزینه‌های دوباره‌ کاری و اضافی پرهیز کرد.

البته یادآوری می شود که معاون وقت شهرسازی شهر مشهد در سال مرداد ماه 1392 اعلام کرده بود که سازمان زیباسازی به زودی راه اندازی می شود و آخرین جمع‌بندی‌ها در زمينه سازمان زیبا سازی شهرداری مشهد در حال انجام است که به نظر می رسد این جمع بندی ها هیچ گاه در قالب یک لایحه حتی به دست اعضای هیات رئیسه شورای اسلامی شهر هم نرسید.

اما صولت مرتضوی شهردار مشهد در 10 آبان ماه 1393 نشست خبری عملکر یک ساله خود در پاسخ به خبرنگار مشهد تریبون در خصوص نازیبایی های شهر مشهد گفت: یکی از ماموریت هایی که به معاونت خدمات شهری، معماری و شهرسازی و فرهنگی اجتماعی داده ایم رسیدگی به منظر شهری است.

شهردار مشهد خاطر نشان کرد: متاسفانه منظر ساختمان ها، نصب تابلوهای نازیبا و بنرهای تبلیغاتی در شهر مشهد مشاهده می شود اما امیدوارم در این زمینه یک طرح جامع داشته باشیم که امیدواریم یکی از طرح های جامع شهر مشهد در آینده طرح ساماندهی و منظر سیمای شهر مشهد باشد.

همچنین محمد کمال سروی ها نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در مصاحبه ای اختصاصی با مشهد تریبون در تاریخ 10 مهرماه 93 در این خصوص اظهار داشت: سیما و منظر شهری ما می‌تواند رشد بیشتری داشته تا مردم در یک فضای با نشاط زندگی روزانه خود را بگذرانند.

وی افزود: چندی پیش در خصوص تشکیل سازمان زیباسازی مراحل کار طی شده بود اما به هر حال تفکری در برخی از اعضای شورا وجود دارد که شهرداری باید چابک و کوچک تر باشد و سازمانی به آن اضافه نشود.

به نظر می رسد تشکیل سازمان زیباسازی در مدیریت شهری جدید باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود و اگر هم قراری بر تشکیل این سازمان نیست این مسئله صریحا توسط مسئولین مربوطه اعلام گردد و مدیریت شهری و شورای چهارم برنامه خود را در خصوص زیباسازی به شکل دقیق به اطلاع عموم برسانند و آن را دنبال نمایند.

در پایان اعلام می شود که  مشهد تریبون به صورت جدی این موضوع را دنبال خواهد کرد.

در ادامه تصاویری از نازیبایی های شهر مشهد را ببینید:

1

3

4

5

6

7

8

9 11

12

10

مطالب بيشتر

بدون نظر