صفحه اصلی / مدیریت شهری / مدیریت شهری وشهرداری / کاربران مشهد تریبون خطاب به مسئولین شهر: تبریز در توسعه مدرن گوی سبقت را از مشهد ربوده است
طراحی سایت در مشهد

کاربران مشهد تریبون خطاب به مسئولین شهر: تبریز در توسعه مدرن گوی سبقت را از مشهد ربوده است

گروه مدیریت شهری: ۱۳ مردادماه ۱۳۹۳ بود که جلسه کمیسیون اقتصادی و امور مشاکرت های شورای اسلامی شهر مشهد با دستور “پروژه مهر و ماه” برگزار شد. (اینجا)

پس از آنکه در آن جلسه اختلاف نظرات زیادی در خصوص بلند مرتبه سازی به افکار عمومی راه یافت، کاربران زیادی با مراجعه به سایت مشهد تریبون در واکنش به خبر جلسه کمیسیون مذکور نظرات متفاوتی را ارئه کردند.

البته پس از آن مشهد تریبون در مصاحبه با حسین نژاد معاون شهرسازی شهرداری مشهد موضوع بلند مرتبه سازی را پیگیری نمود.(اینجا)

اما نظرات مختلف کاربران بیشتر به این سمت جهت داشت که باید در مشهد بلند مرتبه سازی با رعایت برخی از ملاحظات صورت بگیرد و اشاره اکثر مخاطبین به اوضاع بلند مرتبه سازی سایر کلانشهرهای ایران از جمله تبریز بود.

علیرضا در ۲۹ مرداد ماه ساعت ۸:۵۲ نوشت:

لطفا صدای مردم رو به گوش مخالفان این برجها برسونید.همه موافق این ساخت و سازها هستند.

علی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ در ساعت ۱۲:۱۸ نوشت:

سلام. خسته نباشین. شما یه لطفی کنین به گوش این مسئولین محترم صدای مردم مشهد رو برسونین که مگر در شهر تبریز که برج ۴۰ یا ۵۰ طبقه داره ساخته میشه مخالفتی کردن ؟ مگه منع قانونی داره برج سازی ؟ مگه تو تهران برج ۵۰ طبقه نیست؟ الان هم که دارن تو تهران یک برج تجاری اداری ۶۰ طبقه میسازن. اگه برج سازی از لحاظ قانونی یا شرعی یا هر چیز دیگه ای مشکل داره چرا جلوی اون برج های شهر های تبریز و تهران رو مسئولین اونا نمیگیرن؟

مصطفی در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۹۳ در ساعت ۸:۴۱ نوشت:

قابل توجه آقایون شورای شهر

احداث برج ۱۱۰ طبقه در تبریز

برج کهکشان با ارتفاع ۴۷۴ در جنب پل کابلی احداث خواهد شد و بنا بر برنامه شرکت سازنده، در سال ۲۰۲۲ به بهره برداری خواهد رسید .

به گزارش گنج نیوز، شرکت توسعه تجارت سبز تاوریژ با همکاری یک شرکت خارجی قصد احداث بلندترین برج کشور را دارد
این برج، با عنوان برج کهکشان، هم اکنون در پایان مرحله مطالعاتی و در فاز طراحی می باشد
این پروژه که از ابتدای سال ۲۰۱۳ آغاز شده و عملیات اجرایی آن از سال ۲۰۱۵ آغاز خواهد شد که طی زمان بندی اعلام شده توسط شرکت سازنده در سال ۲۰۲۲ به بهره برداری خواهد رسید

برج کهکشان دارای کاربری تجاری، تفریحی، هتل، فرهنگی، اداری می باشد.
در صورت بهره برداری در سال ۲۰۲۲، بلندترین برج کشور و بیست و سومین برج بلند جهان خواهد بود.

این برج دارای ۹۳۷۰۰۰ مترمربع زیربنا می باشد و قرار است تعداد ۵۳ عدد آسانسور با سرعت بالا نصب گرد

جلال در تاریخ ۲۹ شهریور ماه در ساعت ۴:۱۷ نوشت:

کسانی که مخالف برج سازی هستن لطفا یک دلیل منطقی واسه مخالفتشون بیارن. تاکی میخواین شهر بی رویه پیشرفت افقی داشته باشه در صورتیکه نمیتونین برای مردمش امکانات فراهم کنین و روز بروز حاشیه شهر داره گسترش پیدا میکنه بدون کوچکترین امکاناتی. مسولین محترم مشهد، شهر هر چه بزرگتر بشه هزینه های بیشتری رو دست شهرداری میذاره: اسفالت، فاضلاب، مترو مراکز درمانی حمل و نقل الودگی هوا ترافیک. در صورتیکه با بلند مرتبه سازی میشه تمام جمعیت شهر مشهد رو میشه تو بلوار وکیل آباد سکنی داد.دلیلی نداشت این همه شهرک و بلوار و خیابونای تنگ و باریک داشته باشیم و مشهد بی حساب و کتاب رشد افقی داشته باشه

جلال در تاریخ ۳۱ شهریور ماه در ساعت ۱:۱۹ نوشت:

هیچ چیز مشهد رو اصول نمیچرخه
روزنامه خراسان هم که فقط کارش شده گیر دادن به برج سازی و مجتمع های تجاری.
شده آتش بیار معرکه. روزی نیست تیتر نزده باشه علیه ساخت و ساز و به این و اون گیر نده

مهدیه در تاریخ ۴ مهرماه در ساعت ۱:۲۴ نوشت:

امسال تابستون در سفری که به شهر تبریز داشتم به چشم خودم دیدم که واقعا فاصله زیادی بین عمران وزیبایی و مدرینته شهر تبریز با شهرمون مشهد ایجاد شده. خدایش چه خیابونای قشنگی چه برجهای مدرن و بلندی، واقعا حسودی کردم به مردم تبریز که یه همچین شهر مرتب و مدرنی دارن. بلندترین برجهای ایران قبل از اینکه تو تهران یعنی پایتخت ایران ساخته بشن تو تبریز ساخته میشه. میخوام از دو پروژه ی بزرگ کشوری براتون بگم که منع شرعی ندارن !!!!!!! برجای ایسان تبریز که همین الان رتبه ی بلندترین برجای ایران را دارن و درحال ساخت میباشن و برجهای سه قلوی به هم چسبیده کهکشان تبریز که بلندترین برج ایران در سالهای متمادی خواهند بود و رتبه ۶ جهانی رو الان دارن برج کهکشان تو ۱۱۰ طبقه می باشد تو ۱۱۰ طبقه یعنی دوبرابر برج های ۵۱ طبقه مشهد. با شماها هستم اعضای شورای شهر مشهد وقتی برجی با ۱۱۰ طبقه می تونه تو تبریز ساخته بشه و برجایی با ۴۰ -۵۰ طبقه تو تبریز ساخته شدن و الان هم قابل استفاده هستن چرا باید ساخت دوتا برج ۵۱ طبقه تو شهر عزیزم مشهد باید منع شرعی داشته باشه و فقط به نظر شما برجهای ۱۰ -۱۵ طبقه منع شرعین دارن یه کم فقط یه کم از مدیران شهر تبریز یاد بگیرین.

صادق در ۵ مهرماه در ساعت ۱۱:۵۹ نوشت:

جالبه میگن دلیل اینکه برج های مهر و ماه رو نمیزارن که ساخته بشه مشکلات فرهنگی است.  این یعنی اینکه الان شهر های تبریز و تهران کلی مشکلات فرهنگی دارند. دید داره ؟؟؟؟؟ نمیفهمم . آقایون مسئول مشهد تریبون نمیشه به اون مسئولین حین مصاحبه هاتون بگین که ما موافق ساخت این برج ها هستیم ؟؟؟؟ خیلی جالبه آخه چطور تو بقیه شهر ها میشه برج های بلند ساخت بعد تو مشهد دید داره ؟ یعنی اونجا ها پس دید نداره ؟ پس الان برج باران ۲ دید نداره که داره ساخته میشه؟ برج آلتون تو خیابان دانشگاه دید نداره بعد برج های مهرو ماه تو راسته و حاشیه بولوار وکیل آباد دید داره جالبه خیلی جالبه.

پانته آ در ۶ مهرماه ۹۳ در ساعت ۲:۳۷ نوشت:

با چشای خودم دیدم که تبریز چقدر بزرگتر و باشکوه تر از مشهد شده. خدایش از اصفهان و شیرازی که پارسال رفته بودم خیلی خیلی جلوتره .من تاوقتی که تبریز نرفته بودم خیال میکرم مثل کرمان یا یزد و قزوین و همدانه (نمیخوام خیال کنین کلاس میذارم که من به این شهرا سفرکردم نه خدایش همه جای ایرانمو گشتم و همه جاش برام عزیزترینه )درسته تو اینترنت و جراید به عنوان شهر بزرگ و کلانشر مطرح میشد ولی چون مثلا به کرمان هم کلانشهر میگن و وقتی فرق بین مشهد و کرمانو میدیم پیش خودم میگفتم درمقابل کرمان باید به مشهد بگن سرکلانشهر. خداییش مشهد چقدر بزرگتر از کرمانه ولی من نمیدونم چرا به مشهدم کلانشهر میگن به یزد و کرمان هم میگن. خلاصه خیال میکردم تبریز هم مثل کرمان یا یزده تا چند ماه پیش که به تبریز رفتم واقعا خیلی شهر باکلاسیه خدایش وقتی سوار تله کابین کوه عون ابن علی شدم عظمت و کلاسی در تبریز دیدم که فقط به نظر من میشه تو تهران و مشهد دید . بنظر من تبریز خیلی خیلی سرتر و بزرگتر از اصفهانه. .من با ایرانگردی رتبه شهرمون بعد تهران میدیدم ولی خدایش ازوقتی تبریزودیدم کمی افسرده حال شدم چرا آخه چرا چرا باید شهر مشهد اینهمه از تبریز عقب بمونه اخه کجای ایران اینهمه مسافرپذیره اخه کجای ایران مثل مشهد دوست داشتنیه نه بخاطراینکه مشهدی هستم میگم نه بخدا همه مردم ایران مشهدودوس دارن تو خود تبریز وقتی با مردم همکلام میشدیم همین که میفهمیدن مشهدی هستیم اولین کلمه ای که میگفتن این بود :من مشهد رو خیلی دوس دارم و بعد  اون از ته دل یا امام رضا صدا میکردن و بعدش ترکی زیرزبون یه چیزایی میگفتن خدایش کجای ایران مثل شهرمشهد ظرفیت وپتانسیل پیشرفت و داره خدایش شهریکه هرساله چند میلیون مسافرداره.
اقایونی که شورای شهر مشهد هستین آقای شهردار شهری که محبوب همه مردم ایرانه. شهری که هرساله چن میلیون مسافر داره فک نمی کنین لیاقتش بیشتر از اینهاست لیاقتش نه تنها ۲ تا برج ۵۱ طبقه هست  بلکه لیاقتش چند ده تا برج و پاساژ و پارکینگ،  پارک و هتل و … است.

رضا ش در ۲۱ مهرماه در ساعت ۹:۴۵ نوشت:

من فقط اگر توجیه میشدم که چرا تو تهران و تبریز میشه برج های ۵۰ طبقه ۶۰ طبقه ساخت ولی تو مشهد نمیشه خیلی خوب می شد. مشهد هم یکی از شهر های ایران هست.

امیر حسین در ۸ آبان ماه در ساعت ۱۲:۵۱ نوشت:

البته میدونم که مدیران زحمتکش مشهد تریبون تلاش شون رو میکنن تا صدای مارو به آقایون بالا برسونن و لی خودتون هم میدونین که از آخر نماینده های شواری شهر مشهد تصمیم گیرنده نهایی هستند . ولی چیزی که واضح هست و حجت داره و آشکار هست و من میبینم و میشنوم این هست که نه تنها اکثریت مردم مشهد بلکه تمام دوستان و همسایگان مخصوصا مرم نزدیک پروژه مهر و ماه با ساخت این پروژه به صورت برح های دوقلو موافق هستند و کسی مخالفتی نداره. همه دوست دارند که این پروژه ساخته بشه با همان ۵۰ طبقه که ذکر شده بود . امیدوارم واقعا ترتیبی اثر بشه و به امید خدا و پیگیری دوستان عزیز در مشهد تریبون که تلاش خودشون رو میکنن امیدوارم این مهم انجام بشه. به دوستان و مدیران در مشهد تریبون هم خسته ناشید  عرض میکنم و از زحمت تون تشکر میکنم و ممنون که چنین فضای بازی رو ایجاد کردید تا نظرات ایجاد بشه و امیدوارم که واقعا پیگیری کنند دوستان و صدای مردم رو برسونن. ممنون. یا علی.

____________________________________________________

گفتنی است باز نشر تمامی نظرات در حوصله این مطلب نمی گنجد و باعث می شود تا این مطلب بیش از حد طولانی شود اما ذکر این نکته قابل توجه است که به هرحال در افکار عمومی شهر مشهد یک مقایسه شکل گرفته است و این مقایسه بین شهر مشهد و تبریز انجام می شود.

قطعا هریک از این شهرها ویژگی های خاص خود را دارد و برای توسعه نیازمند سندی مشخص است اما رشد و توسعه عمرانی شهر تبریز توانسته چشم های زیادی را محو خود کند و بر خلاف سال های گذشته تبریز روند توسعه سریع تری را نسبت به مشهد پیش گرفته است.

____________________________________________________

همانطور که میدانیم تبریز با لقب شهر آرزوها دومین شهر کشور  از نظر بلند مرتبه سازی و زیبایی ساختمان در کشور میباشد.چرا که شما در هر کوی و محل چندین برج بالای ۱۰ طبقه مشاهده خواهید کرد . این بلند مرتبه سازی از قدیم الایام در تبریز رسم بوده است.چرا که اولین وبلندترین برج کنترل آتش نشانی کشور با ۲۳ متر چند صد سال پیش در تبریز احداث شده یا ارک علیشاه که ۴۰ متر بلندی دارد و یا برج کارخانه آجر پزی باقی مانده از دوران قاجار که ۵۰ متر بلندی دارد یا برج شهرداری تبریز با ارتفاع ۳۱ متر که ۱۰۰ سال پیش به عنوان اولین شهرداری کشور توسط آلمانی ها ساخته شد.

لذا تبریز بدلیل ساخت برج های مرتفع و با سبک معماری خاص هم اکنون از نظر زیبایی و بلند مرتبه سازی بعد از تهران در جایگاه دوم قرار دارد و هر شخصی که به تبریز سفر میکند آنرا متفاوت با دیگر شهر های ایران میبیند و از مدرن بودن تبریز به وجد می آید .

____________________________________________________

طراحی سایت در مشهد

۲۳ نظرات

 1. سلام خدمتتون. به دوستام هم گفتم که سایت مشهد تریبون یک خبر گذاشته در خصوص پروژه مهر و ماه که مردم خیلی نگران بودن و ناراحت بودن که چرا مسئولین مخالفت میکنن و انگار یه طوری صدای شما هارو به گوش مسئولین رسونده. خلاصه دوستام خیلی خوشجال شدند و من هم همینجا میخوام از مسئولین مشهد تریبون تشکر ویژه کنم و میگم دستتون درد نکنه . مرسی که لطف کردین و پیگیری کردین. شاید هر سایت دیگه ای بود این کاررو نمیکرد. ممنون که حرکتی انجام دادین. من واقعا مسئولین مشهد تریبون رو نمیشناسم ولی واقعا از همتون تشکر میکنم. من رو به شخصه و دوستام رو هم خیلی خوشحال کردین. ما الان میدونیم که وقتی ما مردم مشهد میایم و در این سایت دیدگاه هامون رو میگیم شما عزیزان این صدا و خواسته مارو به گوش مسئولین میرسونین. واقعا خوشحال کننده بود. امیدوارم با همت مردم و تلاش شما عزیزان حق به حق دار برسه آخه واقعا انصاف نیست که الکی الکی جلوی یک پروژه رو بگیرن در صورتی که مشکلی نداره. من داشتم نظرات رو میخوندم یکیش خیلی جالب بود . گفته بود اگه مشکل شرعی یا فرهنگی یا هرچی دیگه داره چرا تو تهران و تبریز این برج ها اون هم با اون تراکم های کم ساخته میشه چه بسا بلند تر ولی تو مشهد تو حاشیه وکیل آباد آخه مشکلش چیه ؟ نتونستن دلیل قانع کننده ای ارائه کنند. ممنونم ازتون. خدا قوت. انشاالله باز هم پیگیری کنید این پروژه رو مرسی.
  یا علی.

 2. شهر تبریز است و جان قربان جانان میکند
  تبریز عالیه و حقشه بهتر از اینها باشه

 3. تبریز شهر تجاری است و بزرگترین تاجران ایران تبریزی هستن و این برجها را تاجران میسازن نه دولت

 4. عزیزان هیچ وقت مشهد قابل قیاس با تبریز نیست-زمانی که تهران دهکده بود تبریز اولین پایتخت صفویان بود-صفویان چه کسانی بودند نوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی اهل اذربایجان بودن که روستای اصفهان را پایتخت کردند و انجا اثار باستانی ساختن- والان اصفهانیها هرچی دارن از اذربایجان دارن-وقتی میگن اذربایجان سر ایران است یعنی اینکه اب و هواش خوبه خاکش مناسبه اولین ها از انجا بوده-ایران مثل اصفان دهکده را پایتخت کرده-کدوم فرس پیدا میشه بیاد یکی از روستای اذربایجان را پایتخت کنه

 5. متاسفم برای همشهری های خودم!

  برای کامنت هایی که در آن از مبالغه و تعصب بجای منطق استفاده کردند!…

  بهتره یه سری هم به آدرس سایتی که در بالا ارسال شده بزنید!…

  در ضمن بهتر بود به این هم اشاره می کردید که —) شهر تبریز با

  ۱- خیابانهای اصلی عریض و اغلب یکطرفه

  ۲- آسفالت نامرغوب و نا مسطح با بافت فرسوده در مناطق شمالی ، غربی ، جنوبی

  ۳- سیستم قدیمی و مشکل شبکه فاضلاب شهری

  ۴- کمبود بسیار شدید فضای سبز با در نظر گرفتن نسبت سرانه

  ۵- کمبود فضای تفریحی ، هایپراستارها ، هتل و فضاهای اقامتی

 6. تبریز واقعا شهر با کلاس و مدرنی است. هر کس یکبار این شهر را از نزدیک ببیند پی به عظمت و شکوه این شهر زیبا خواهد برد.

 7. همشهری محترم که ادعا میکنی تبریزی هستی، گویا حتی یکبار هم به شهرهای دیگر ایران سفر نداشته ای که فقط میخکوب شدی به نقاط ضعف تبریز… ما که نمی گوییم شهر بدون نقص داریم ولی با مقایسه سایر شهرهای بزرگ ایران مثل اصفهان، مشهد و شیراز ، تبریز واقعا زیباتر، بزرگتر و به مراتب مدرن تر است…تبریز واقعا شهر باکلاسیه فقط باید سایر شهرهای ایرانو دید و بعد قضاوت کرد…

 8. سلام. من خودم اصفهانی هستم چند سال قبل برای نمایشگاه بین المللی به تبریز رفتم و چند روزی مهمان شهرشون بودم. هر چی بگم کم گفته ام از مهمان نوازی و غذاها و شیرینی های عالی ترکها… شهرشون بیسته بخدا. مدیران شهرشون مثل مدیران اصفهان بدون حساسیت و حاشیه تراشی و تبلیغات بزرگ کردن شهرشون سرشونو انداختن پایین و دارن میسازن شهرشونو …اونم چه ساختنی!! خیلی شهر شیکی درست کردن . ما اصفهانیا و مشهدی ها باید از مسولین تبریز یاد بگیریم بخدا.
  قبلا میخندیدم به حرفشون که میگفتن اصفهان نصف جهان ، اگر نباشد تبریز ولی گویا مبالغه نبود. متاسفم به حال مدیران اصفهان

 9. اگر تهران پایتخت ایران باشد و انکارا پاتخت ترکیه تبریز هم باید استانبول ایران باشد و مدرنترین شهر ایران با همت اذریهای عزیز و بلندترین اسمان خراشها در تبریز باشد تا چشم حسودهایی که دیدن اولین پایتخت دوران صفوی را ندارن بسوزه

 10. من یه اصفهانی هستم رفتم تبریز فقط به حال اصفهان افسوس خوردم. تبریز اینقد فرق کرده همه جاش برج۰ ۳طبقه هستش. واقعا افسوس .مدیران ما فقط ادعا دارن ادعا. نقش جهان رو از اصفهان بگیری هیچی دیگه نداره . یه ائل گلی تبریز عین اروپا بود.

 11. اما تبریز هیچی نداره .و تمام برج هایی که قرار بوده بسازند کنسل شده.
  در حالی که خیابان جانباز خودمون خیلی مدرن تر از همه جای ایران هست و اصلا قیاس مشهد با تبریز قیاس مع الفارق هست
  اگه شک دارید که برج هاشون کنسل شده که نام برده شده یک سری اسامی برج هارو توی اینترنت سرچ کنید

 12. شهر من مشهد بعد از تهران هیچ شهری قابل مقایسه با مشهد در مشهد سرمایه سریع جواب خودش پس میدهد از نظر صنعت مواد غذایه پوشاک هتلداری سرمد از نظر انسانهای عیور و مردم وفردوسی بزرگ

 13. بابا باور کنید مردم حق دارن مردم مشهد پیشرفت مخوان چون همه ما رو شهرمون تعصب داریم ما هم دلمون میخواد مشهد بلنترین برج های ایرانو داشته باشه لطفن کمک کنید که این پروژها عملی بشن

 14. تاسف باره که بعضی از دوستان برج و ساختمون رو نماد توسعه یافتگی یک شهر میدونن!!!!
  عزیزانی که اینقدر میگید مشهد در برابر تبریز هیچی نیست لطفا یه نگاه به توسعه ی مترو مشهد و تبریز بندازین بعد بگید تبریز از مشهد پیشرفته تره
  فرودگاه مشهد که دومین فرودگاه ایرانه رو با فرودگاه تبریز مقایسه کنید….
  اگه واقعا میخوایم پیشرفته باشیم باید تقاطع غیر هم سطح بسازیم،بزرگراه ها رو گسترش بدیم،بیمارستان های مشهد رو تقویت کنیم،پارک ها و فضای سبز رو گسترش بدیم
  اینا خیلی مهم تره از برج۵۰طبقه و۱۰۰طبقه

 15. تا جایی که بنده می دانم فرودگاه مشهد بعد از فرودگاه امام خمینی(ره) و فرودگاه مهراباد رتبه سوم را داراست ضمنا مشهد مقدس یک شهر زیارتی است وهر ساله پذیرای میلیونها زائر میباشد که به نظر بنده همین فرودگاه هم برای مشهد کم است و نمی شود فرودگاه مشهد را با دیگر شهرها از جمله تبریز مقایسه کرد البته یاداور شوم که باند بتنی بعرض۶٠ متراولین و تنها باند بتنی کشور است که در تبریز ساخته شده که نه تنها فرودگاه مشهد که فرودگاه امام(ره) نیز ازچنین امکانی بی بهره اند ضمنا ترمینال بین المللی هم با همکاری یک شرکت ایتالیایی در حال ساخت میباشد .در رابطه با مترو باید گفت وقتی سهم مترو مشهد از کمکهای دولتی ۵٠٠ میلیارد و سهم تبریز ٧٠ میلیارد است (بنا به گفته شهردار تبریز) خودتان قضاوت کنید ایا می شود مقایسه کرد یا نه ولی بازهم با همت مسئولین شهر پیشرفت خوبی حاصل شده ودر هفته دولت قول افتتاح فاز بعدی خط یک داده شده بنده هم قبول دارم مبنای پیشرفت تنها ساختن اسمانخراش نیست ولی همین مورد یکی از پارامترهای مهم است که خوشبختانه تبریز در این زمینه پیشتاز است به ان دوستی که گفته بود پروژه ها کنسل شده اند باید بگویم هیچ پروژه ای کنسل نشده و همه برجها در حال ساخت میباشندهمین چند روز پیش هتل لاله پارک یکی از مدرن ترین هتلهای کشور افتتاح شد در رابطه با فضای سبز من هم موافقم ولی این امر مقداری هم مربوط به شرایط اقلیمی یک شهر هم می شود که متاسفانه تبریز از نظر فضای سبز فقیر است ولی در چند سال گذشته اقدامات مهمی از جمله جنگلکاری صورت گرفته که انشااله در اینده وضعیت بهتر خواهد شد در زمینه پلها و تقاطع غیر همسطح نیز تبریز جایگاه خوبی داشته و به شهر زیرگذرها معروف است در خاتمه باید عرض کنم که آبادی جای جای کشورمان ایران آرزوی همه است ولی پیشرفتی که تبریز در سالهای اخیر داشته غیر قابل انکار است همه به این امر معترفند از کامنتها و نظرات هم می شود فهمید لطفا تنگ نظر نباشیم و برای پیشرفت کشورمان و شهرمان تلاش کنیم. همه جای ایران سرای من است

 16. تبریز رو اقتصاد و تجارت تاجران بافرهنگ و پولدارش و همچنین عوارضی که شهرداری از مردم تبریز میگیره آباد شده و بیشتر از این هم خواهد شد در حالی که تهران و اصفهان و مشهد و شیراز رو با بودجه ی دولتی آباد میکنن بودجه ای که به این شهرها میدن قابل قیاس با تبریز نیست و اگه سه سهم به این شهرها حساب کنیم یک سهم یا کم تر از اون به تبریز میدن اگه تبریز پیشرفت و مدرن هست به خاطر مردمان باکلاسش هست همین.

 17. در حال حاضر تعداد برجهای بلند مشهد با تبریز قابل مقایسه نیست درامد شهرداری مشهد بعد از تهران قابل مقایسه با شهرهای دیگر نیست ما در کل تمام ایران وطن ماست دوستت داریم ایران

 18. شهر فقط مشهدلرضا مشهد باید از همه شهرها بیشتر پیشرفت کنه لطف کنید مسولین اینقدر گیر الکی ندین هر شهری هر چی هم داشته باشه امام رضا رو نداره مشهد لیاقتش خیلی بیشتر از این حرفهاست خلاصه هیچ شهری با مشهد قابله مقایسه نیست مشهدیها خدای معرفت و فرهنگ هستن

 19. دوستان تبریزی
  مشهد زمانی که پایتخت بوده وسعت ایران به بزرگ ترن اندازه خودش بعد از ایلام رسیده اونم زمان نادر
  سه پادشاه بزرگ ایران اول کورش مه اهوازیه بعد اشک اول و نادر که هر دو خراسانی هستن
  بعدم تبریز که میگین پول داره آستان قدس مالیات اش از در آمد ناخالص کل شهرتون بیشتره
  خراسان به عنوان مرکز استانی که گاز داره زعفران و خشک بار و فرش و….داره باید خیلی بهتره از این ها باشه
  فردوسی ا

 20. به عنوان کسی که هفت سال تبریز درس خواندم باید بگم تبریز نه تنها اکنون بلکه پنجاه سال دیگه هم به مشهد نمی رسه،اتوبانهای ناقص و غیر مرتبط با پلهای ساده و بی روح،فضای سبز محدود و کم وسعت(ظاهرا فقط در ائلی گلی و باغلارباغی فضای سبز داره)،کوههای قرمز و بی روح با نمایی کسل کننده،برجهایی با نمای یکنواخت و بعضا با آجرهای قرمز،حاشیه نشینی در مناطق وسیعتر از مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *