به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : سه شنبه 23 مرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

نیمی از عمر سند مشهد 1404 گذشت، طرح جامع فرهنگی شهر مشهد هنوز تدوین نشده است!

کد خبر: 12352 - 27 مرداد, 1393

گروه مدیریت شهری: یکی از ضعف های اصولی در مدیریت های شهر مشهد که در سازمان های مختلف هم به چشم می خورد نبود عزم جدی برای اجرای چشم اندازها و توجه لازم به اسناد بالا دستی است.

یکی از اسناد مغفول مانده شهر، سند مشهد 1404 با محوریت شهرداری است که ظاهرا در بسیاری از بخش های آن به ویژه موضوعات فرهنگی توجه لازم به اجرای آن نشده است.

این سند در سال 1383 با توجه به مصوبه شورای شهر توسط معاونت برنامه ریزی شهرداری مشهد تدوین شده و حدودا 10 سال از آن گذشته و در واقع می توان گفت نیمی از عمر این سند گذشت.

اما در این ده سال تا چه اندازه به این سند توجه شده و اعضای شورای شهر و مسئولین شهرداری آن را مد نظر داشته اند پرسشی مهم است که باید به آن به صورت ویژه پرداخت.

یکی از مواردی که در سند مشهد 1404 به آن تاکید شده است (2/6/4) موضوع تهیه طرح “جامع فرهنگی و زندگی سالم” است که تاکنون مشهد فاقد یک چنین سندی است.

با بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم که بیشتر کلانشهرهای ایران و یا حتی شهرهای کوچک بدون داشتن یک چنین الزامی در اسناد بالادستی این سند را تهیه کرده اند اما مدیریت شهری و فرهنگی شهر مشهد که ملزم به انجام این امر می باشد کوتاهی کرده و این در حالی است که شهر مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران شناخته می شود و مسئولین آن ادعا دارند که  کار فرهنگی اولویت دارد.

به هر حال “طرح جامع فرهنگی و زندگی سالم شهر مشهد” مطالبه قانون است و نخبگان فرهنگی نیز این مطالبه را خواهند داشت. در واقع اگر یک چنین سندی وجود داشت هر 4 سال با تغییر ترکیب شورای شهر، مسئولین فرهنگی شهرداری نمی بایست خود را با خواسته های شورا کاملا هماهنگ کنند و مطالبات اعضای شورا را در چهارچوب این سند پیگیری می کردند.

در واقع مشهد بدون داشتن یک چنین سندی در عرصه فعالیت های فرهنگی گیج می زند و در هر مقطع زمانی یک موضوع فرهنگی پررنگ می شود و بسیاری از طرح ها و فعالیت های مناسب گذشته رها می شود که این امر شایسته شهر مشهد نیست.

اولویت های فرهنگی، کمیت های مطلوب فرهنگی و راهبردهای فرهنگی فعالیت های شهرداری مشهد امروزه تعریف نشده است و یا اگر تعریف شده اند در اختیار عموم قرار نگرفته است. این در حالی است  که بودجه فرهنگی شهرداری مشهد بیش از تمامی بودجه های فرهنگی سایر دستگاه های استان است و خیلی مهم است که این بودجه نظام مند و بر اساس یک سند و طرح جامع هزینه شود و از این سردرگمی رها گردد.

بررسی هویت ملی، دینی و حتی شهری مشهد باید در این طرح مورد بررسی قرار گیرد و بر اساس آن برای بحران های هویتی مذکور برنامه ریزی مبتنی بر شاخصه های یک شهر امروزی صورت گیرد.

تبیین شخصیت تاریخی و امروزی مشهد امری دیگری است که تاکنون مغفول مانده و بدون تبیین شخصیت شهر مشهد نمی توان برای آینده آن تنها به سخنرانی مدیرانی دل خوش کرد که هر چند سال تغییر می کنند وسعی می کنند مزاج خود را بر امور شهر حاکم نمایند.

متاسفانه  در هیچ طرح و سندی نقش و وظیفه شهرداری مشهد در خصوص حفظ هویت دینی و تاریخی شهر مشهد تبیین نشده است، البته شاید این انتظار زیاد باشد اما این شهر حتی یک جدول شفاف تقویمی برای برنامه فرهنگی طول سال ندارد و کار به نوعی پیش می رود که حجم سرمایه گذاری در مناسبت های مختلف در هر سال تغییر می کند و گاها به برخی از مناسبت ها توجه لازم صورت نمی گیرد.

وظایف و نقش شهرداری مشهد در قبال گردشگری، کتاب و کتاب خوانی، اوقات فراغت، ایثار و شهادت، اماکن تربیتی، فضاهای اطلاع رسانی، برنامه های معارف اسلامی و قرآن و سایر  موضوعات به صورت یک طرح جامع و سندی که در آن تهدیدها، فرصت ها و نوع برگزاری مراسمات و نوع و کیفیت حضور شهرداری در هریک از موضوعات مذکور را مشخص نماید در یک نقطه گرد هم نیامده و شاید این خود مهمترین ضعف در فعالیت های های فرهنگی باشد.

__________________________________________________

مشهد تریبون این موضوع و سایر موضوعات سند 1404 را پیگیری می کند.

__________________________________________________

مطالب بيشتر
  1. احتمالا تمام نقایص وکمبودها تاخیرها و…. در سال 1403 برطرف خواهد شد واگر موضوعی مشکل داشت با همت و تلاش مضاعف در همان سال اخر جورش را خواهیم کشید حالا کو تا مشهد 1404

    دیدگاه توسط مصطفی درتاريخ 10 شهریور, 1394 10 شهریور, 1394 10:08 ق.ظ