به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : چهارشنبه 30 خرداد 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

چند قدمی همراه با گالری «رسم میزبانی» در مجتمع های تجاری سطح شهر مشهد

کد خبر: 9557 - 17 خرداد, 1393

گروه مدیریت شهری: مشهد شهری است که همه او را با امام رئوفش می‌شناسند، هرکس از هر جای دنیا قصد آمدن به این شهر را داشته باشد، گوشه‌ایی از حال و احوال دلش راهی بارگاه اوست. این دیدارها و این قول و قرارهای عاشقانه نه بهار می‌شناسد نه پاییز و نه زمستان، کافی است فقط فصل دلت پاییزی شود، اینگونه امام مهربانی‌ها تو را می‌طلبد.

 مشهد پایتخت معنوی ایران است و این باعث می‌شود نه تنها نامش، بلکه حال و احوال و ظاهر آدم‌هایش و حتی ظاهر خیابان‌های این شهر سرشار از اعتماد و معنویت باشد جوری که زائر و مسافر در این شهر حس امنیت داشته باشد.

برای اینکه شهرمان زیباتر شود نیاز به خودسازی فردی همه شهروندان است این دلیلی برای بهتر شدن شهری‌ست که در آن مهربان‌ترین مهربانان در آن حضور دارد و همه به خاطر او پا به این شهر می‌گذارند، براین اساس مدیریت امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد برای آموزش بهتر به کسبه و شهروندان «گالری رسم میزبانی» را در مجتمع‌های تجاری مناطق 13گانه برپا کرده است که آموزش‌ها از طریق کتاب و بوروشور و تابلوهای ویژه است و هدف از این فعالیت ترویج فرهنگ زیارت بوده است تا شهروندانی که به قصد خرید و گردش در این مجتمع‌ها قدم می‌گذارند با دیدن این تابلوهای آموزشی کمی شیوه برخوردشان را با زائران و مسافران تغییر دهند و کسبه هم بدانند که «انصاف» بهترین سوغات برای مسافران این شهر است. برای اینکه نظر کسبه را درخصوص این طرح مطلع شویم سری به گالری‌های موجود در 5مجتمع تجاری زدیم.

اولین حضور ما در مجتمع تجاری گوهرشاد واقع در منطقه یک مشهد بود، شهروندان با ورودشان به این مرکز خرید، اولین چیزی که به چشمشان می‌خورد گالری موجود در وسط مجتمع بود که بعضی‌ها بدون توجه از کنار آن می‌گذشتند و بعضی دیگر با وجود اینکه یا کودکشان در آغوششان بود و کلی وسایل در دست داشتند به تماششای گالری ها می پرداختند.

روش خوبی برای شناخت راه های برخورد با زائران انتخاب شده است

مرد میانسالی که در حال قدم زدن در این مجتمع بود به خبرنگار ما در خصوص این شیوه آموزشی گفت: شروع و روش خوبی برای آموزش انتخاب شده است اما باید مداوم باشد.

شهروند دیگری که با دقت به تصاویر می‌نگریست گفت: کاش می‌توانستیم همه این نکات را در گوشه‌ای از ذهنمان نگه داریم تا به بهترین شیوه شهرمان را به زائرینش نشان دهیم.

یکی دیگر از کسبه‌های گوهرشاد با ابراز رضایتمندی از این اقدام بیان می‌کند: کاش همیشه همین قدر قشنگ و خوب به مسائل ریز شهرمان توجه کنیم، من از شهرداری متشکرم که تا این حد به فکر شهرمان است اما خواهش می‌کنم این اقدام مداوم باشد.

1

شیوه برخورد کسبه و شهروندان در این منطقه ضعیف است

برای بازدید از گالری‌ها به بازار بزرگ فردوسی در منطقه 4 مشهد رفتیم، یکی از پسران جوان که در حال بازدید از گالری‌ها بود، گفت: شیوه برخورد کسبه و حتی شهروندان در این منطقه بسیار ضعیف است.

یکی از کسبه‌ها که کتاب «رسم میزبانی» را در دست داشت گفت: کتاب فوق العاده‌ای است، من از شهرداری و زحماتش سپاسگذارم به وسیله این کتاب از نکات ریز و جزئی مطلع شدم که شاید در گذشته کم اهمیت بود و شاید اصلا تاکنون به آن توجه نکردم.

تابلوها با انسان حرف می‌زنند

برای دیدن گالری «رسم میزبانی» در مجتمع تجاری الماس شرق منطقه دو باید به طبقه منفی یک این مرکز خرید رفت پس از کمی انتظار برای حضور شهروندان در محدوده این گالری نظر خانم جوانی که در حال گشت و گذار در این محدوده بود را جویا شدم، وی گفت: این تابلوها و متنهای موجود در آن با انسان حرف می‌زند گویی شهرمان در آسیب فرهنگی زیادی به سر می‌برد، ترازو نشانه عدالت و انصاف است این عکس یعنی ما این مهم را در شهرمان کم داریم.

استفاده از فایل صوتی کاربردی‌تر است

یکی از کسبه‌های این مجتمع می‌گوید: شهرداری همیشه در زمینه‌های فرهنگی پیشتاز بوده است، کتاب‌های خوبی را در بین کسبه توزیع کرده اما کاش بجای کتاب، فایل صوتی ارائه می‌شد تا بتوانیم در حین کار از آن استفاده کنیم.

مرد میانسال که یکی دیگر از کسبه بود خواستار رسیدگی به نوع پوشش فروشندگان در مجتمع‌های تجاری بود او پوشش موجود را در شان شهر مشهد نمی‌دانست و ضمن تشکر از فعالیت‌های خوب شهرداری این شیوه آموزش فرهنگ شهروندی و میزبانی را خوب و چشمگیر دانست.

گرانی در این منطقه بیش از پیش به چشم می‌خورد

مجتمع تجاری آسمان که در منطقه 7 واقع است نسبت به دیگر مناطق بیشترین مراجع زائر را دارد و متاسفانه زائرین از قیمت‌ها و گاهی برخورد شهروندان و تاکسی‌رانان در این محدوده اعلام نارضایتی می‌کنند.

پس از ورود به این مرکز خرید برای دیدن گالری‌ها باید به طبقه منفی 2 رفت، این طبقه مملو از زائر و مجاور بود بیشتر افراد در کنار تابلوهای موجود عکس می‌گرفتند و به نظر جزء زائرین بودند، به سراغشان رفتم و نظرشان را در خصوص گالری‌ها و به طور کلی شهر مشهد پرسیدم دختر جوانی از بین خانواده‌اش شروع به صحبت کرد، شهر مشهد حس معنویت دارد وقتی در خیابان‌های اطراف حرم قدم میزنی گل‌آرایی این شهر خیره کننده است شهر خوب و آرامی است اما شهروندان و مغازه‌داران و حتی مسئولین حمل و نقل برخورد مناسبی ندارند و این شایسته این شهر نیست، این تابلوها و پندهایی که روی آن نوشته نشان می‌دهد شهر مشهد شهرداری خوبی دارد که تا این حد به فکر آسایش و آرامش زائرین است.

استقبال کسبه بهتر از شهروندان است

یکی از کارشناسان فرهنگی و گردشگری متولی برگزاری گالری شهرداری مشهد از میزان رضایت‌مندی کسبه در خصوص این طرح گفت: استقبال کسبه نسبت به شهروندان بیشتر بوده است.

وی افزود: در کنار برنامه در حال اجرا، تئاتری با عنوان «فرهنگ میزبانی» در مجتمع تجاری گوهرشاد برگزار شد که با استقبال خوبی از سوی شهروندان رو به رو شد.

گفتنی است؛ در آخرین روز برگزاری این طرح از بین افرادی که کتاب‌ها بین آنها توزیع شده مسابقه‌ای برگزار می‌شود که در آخر اسامی سه نفر به عنوان برنده اعلام خواهد شد.

تعامل کسبه در مواجه با این طرح چشمگیر بوده است

یکی دیگر از کارشناسان فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد با اشاره به همکاری خوب کسبه با این طرح در مجتمع بازار بزرگ فردوسی گفت: در این بازار پخش کلیپ صوتی با عنوان «سلام»، مسابقه کتابخوانی، طرح سوال برای کسبه و در آخر پاسخگویی و قرعه کشی برای اهدای جوایز اجرا شد.

 وی افزود: استقبال کسبه نسبت به شهروندان در این مرکز خرید بیشتر بوده است.

______________________

نفیسه قاآنی خبرنگار معاونت فرهنگی شهرداری مشهد

______________________

مطالب بيشتر

بدون نظر