به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : دوشنبه 4 تیر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

نعمت پور کارگردان “برای گونگادین بهشت نیست” : مخاطبین بیشتر از ابعاد فنی به مضمون فیلم توجه کنند

کد خبر: 3766 - 11 بهمن, 1392

گروه فرهنگی – سرویس سینما : غلامرضا نعمت پور متولد خرم آباد است. او از سال 75 کارش را با فعالیت در حوزه انیمیشن آغاز کرد و توانست در آن حوزه به توفیقاتی دست یابد. پس از آن نعمت پور گرایش خود را به سمت سینمای مستند تغییر داد و شروع به ساخت مستندهای مختلف کرد. او تاکنون 5 مستند را کارگردانی کرده و امسال با مستند “برای گونگادین بهشت نیست” در جشنواره بین المللی فیلم فجر حضور دارد. این مستند نعمت پور قرار است روز شنبه 12 بهمن ماه در جشنواره فیلم فجر مشهد اکران و نقد گردد.  پنج شنبه 10 بهمن ماه نعمت پور در مشهد حضور داشت و توانستیم به هتل اقامت او رفته و مصاحبه ای با وی ترتیب دهیم. غلامرضا نعمت پور هم با اخلاق خوش و روی باز ما را پذیرفت و توانستیم گپ  گفتی با او داشته باشیم. شما می توانید متن مصاحبه مشهد تریبون با نعمت پور را در ادامه بخوانید.

مشهد تریبون : آقای نعمت پور در ابتدای مصاحبه یک توضیح کلی در خصوص مستند “برای گونگادین بهشت نیست” از شما داشته باشیم.

این مستند راجع به یک نویسنده لرستانی است که در سال 1320 وقتی متفقین وارد ایران می شوند با آنها آشنا می شود و از آنها زبان انگلیسی را یاد می گیرد. بعد از آن این فرد چند داستان به زبان انگلیسی می نویسد و کتاب داستان های او پس از مدتی در انگلستان منتشر می شود. این کتاب در سال  1965  به پر فروش ترین کتاب در انگلستان و آمریکا تبدیل می شود و در 7 یا 8 کشور دنیا هم این اثر با نام همین نویسنده ترجمه و منتشر شده است. اما  متاسفانه  در کشور ما کسی این آدم را نمی شناسد و حتی در استان خود ما هم خیلی ها با این فرد آشنایی زیادی ندارند. به طور خلاصه این مستند مروری است بر زندگی علی میر دریکوند نویسنده کتاب “برای گنگادین بهشت نیست” که من نام مستند را هم از این کتاب گرفتم.

مشهد تریبون : شما در این مستند تنها به دنبال معرفی کردن این شخصیت بودید یا هدف دیگری را هم دنبال می کردید؟   

اول آنکه امیدوارم شما این مستند را ببینید. زیرا این مستند جذابیت های خاص خود را دارد.ما وارد  یک موضوع تحقیقاتی شدیم. خیلی ها معتقد بودند که این شخص اصلا وجود خارجی نداشته و یا اینکه ایرانی نبوده است. اما ما در یک تحقیق مفصل که یک سال و نیم به طول انجامید، توانستیم  اسناد زیادی از کشورهای مختلف بدست آوردیم و اکنون ثابت می کنیم که این شخص ایرانی و لرستانی است و قطعا وجود خارجی داشته است.

مشهد تریبون : آقای نعمت پور روز شنبه این مستند در مشهد اکران و نقد می شود. شما به دلیل آنکه باید به تهران بروید در جلسه حضور ندارید. اگر در آن جلسه بودید، به منتقدین و مخاطبین چه می گفتید؟

وظیفه من این بوده که این شخص را به جامعه ادبی کشورم معرفی کنم. به هر حال هر کاری نقاط ضعف و قوت خودش را دارد.به عقیده من مخاطبین بیشتر از اینکه بخواهند دنبال نقاط ضعف و قوت فنی کار باشند، بیشتر به این فکر کنند که ما در این کشور افراد مختلف و نخبه ای را داریم که به دلیل عدم  حمایت مناسب ناشناخته مانده اند. امروز هم این مشکل را داریم. داستان این نویسنده داستان خیلی از هنرمندان و عالمانی امروز کشور ما است. اگر مخاطبین بیشتر به مضمون فیلم توجه کنند برای من بیشتر جای خوشحالی دارد. این فیلم به عنوان اولین کار جدی من حتما نقاط ضعفی دارد و من ادعایی در مستند سازی ندارم و امیدوارم مخاطبین از کار راضی باشند.

مشهد تریبون : آقای نعمت پور شما به عنوان فردی که سینمای مستند را دنبال می کنید تا چه حد از جایگاه بخش مستند در جشنواره فیلم فجر رضایت دارید؟

استان های ما هر کدام شرایط بومی خود را دارند. در هر استان سوژه ها و موضوعات بسیار زیادی وجود دارد که مستندسازان و جامعه سینمایی کشور باید به آنها به عنوان یک سرمایه نگاه کنند. توجه به این سرمایه بسیار ارزشمند است. اما جشنواره فیلم فجر باید برای بخش مستند فضای بیشتری  باز کند. جایگاه فیلم مستند هنوز در این جشنواره  قابل ارتقا است و متاسفانه مخاطبین جشنواره فیلم فجر خیلی با سینمای مستند آشنایی ندارند. این در حالی است که این سینما خیلی جذاب است و  موضوعات خوبی دارد. معمولا ایده هایی در این سینما دنبال می شود که برای عموم مردم ناشناخته است. تفاوت سینمای مستند هم با سینمای داستانی این است که شما با دیدن خیلی از فیلم های داستانی دچار یک هیجان مقطعی می شوید. اما پس از دیدن یک فیلم مستند هر مخاطبی اطلاعات جدید بدست آورده و این نقطه قوت سینمای مستند است.این سینمای مستند سینمایی آموزنده است و مخاطبش را با سوادتر از مخاطب سینمای داستانی می کند.همه باید برای ارتقا این سینما تلاش کنیم و  من از شما تشکر می کنم که به سینمای مستند می پردازید و امیدوارم شما بتوانید کمک کنید تا سینمای مستند در شهر خود و سایر شهرهای دیگر ایران هم جای خود را باز کند.

مشهد تریبون : در خصوص برگزاری جشنواره فجر در مشهد و به طور کلی در شهرهای مختلف ایران چه نظری دارید؟

این یک اتفاق خیلی خوب است. به هر حال تا چند سال پیش یک انحصاری برای مردم تهران وجود داشت . خیلی از علاقه مندان سینما  در تهران اقامت نداشتند و قادر به پرداخت هزینه اقامت 10 روزه در تهران هم نبودند. آنها نمی تواسنتند آثار جشنواره را ببینند. ولی الان برگزاری جشنواره در شهرهای مختلف خوبی های خودش را دارد. تعداد مخاطبین فیلم های جشنواره بیشتر می شود و فیلم سازها به این نتیجه هم می رسند که به غیر از تهران فیلم آنها باید در تمام کشور مخاطب داشته باشد و از نوع بازتاب ها می توانند برای اکران اصلی در سال بعد برنامه ریزی کنند.من آرزو دارم به جایی برسیم که جشنواره فیلم فجر در کل شهرهای ایران و با تمامی فیلم ها مانند آنچه در تهران رقم می خورد، برگزار شود. این آرزوی بزرگی نیست و قابل دست یافتن است.

عکس از محمد جواد آبجوشک

مطالب بيشتر

بدون نظر