پیشنهاد امروز
صفحه اصلی / جشنواره فیلم فجر 92 / ناصر ضمیری در گفت و گو با مشهد تریبون : امیدوارم “با دیگران” با مردم ارتباط بگیرد
طراحی سایت در مشهد

ناصر ضمیری در گفت و گو با مشهد تریبون : امیدوارم “با دیگران” با مردم ارتباط بگیرد

گروه فرهنگی سرویس سینما : ناصر ضمیری متولد ۱۳۵۶ در مشهد است.او فعالیت سینمایی اش را از سال ۷۳ با گذراندن دوره فیلم سازی در انجمن سینمای جوانان ـ مشهد آغاز کرد.«انسان سپید» نام اولین فیلم کوتاه وی می باشد که توانست جوایزی را نسیب خود کند و مورد تقدیر اهالی هنر واقع شود.بعد از آن ضمیری ۵ فیلم کوتاه دیگر و یک مستند نیمه بلند ساخت. فیلم تحسین شده «شیر تلخ» ششمین فیلم وی در مقام کارگردانی است.سایر فیلم های ضمیری عبارتند از:«آسمان بدون گذرنامه»٬«لالایی برای بیداری»٬«سوم شخص مفرد»و«جایی دنج برای ماهی ها» که این فیلم ها نیز با حضور در جشنواره های ملی و بین المللی توانسته اند موفقیت هایی را برای ناصر ضمیری کسب کنند.فیلم کوتاه «شیر تلخ»آخرین ساخته وی یکی از پر افتخار ترین آثار کشورمان در زمینه فیلم کوتاه است٬ این فیلم تا کنون جوایز معتبری نظیر«مدال یونیکا»و «خرس طلائی» جشنواره ملل٬ جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی بخش بین الملل و ملی ایتالیا ٬ جایزه اول جشنواره«فیلم کوتاه تهران» ٬بهترین فیلم نامه جشنواره« فیلم کوتاه تهران»٬ بهترین فیلم جشنواره «فیلم کوتاه رویش» و…. را دریافت کرده است.

ناصر ضمیری امسال تنها کارگردان مشهدی است که فیلمش به بخش مسابقه جشنواره فجر راه یافته است. لذا از سمت تریبون شهر مشهد به سراغ او رفتیم تا در گفت و گویی بیشتر از  فیلم “با دیگران” و نظرات وی آگاه شویم. شما در ادامه می توانید متن مصاحبه خبرنگار مشهد تریبون با این ناصر ضمیری را بخوانید.

مشهد تریبون : آقای ضمیری به عنوان اولین سوال بفرمایید موفق ترین فیلم شما از نظر خودتان کدام است و چرا؟

نمیتوانم بگویم کدام کارم موفق تر بوده است.فیلم اول خودم را  دوست دارم چون به نوعی شروع کارم بود و فیلم کوتاه آخرم با نام «شیر تلخ»  را هم به این دلیل که به نوعی دیگر با آن خاطره دارم و تجربیات زیادی از این فیلم آموخته ام. تمام این فیلمها باعث شدند من پله پله به سوی رشد گام بردارم و به نگاه سینمایی ای که دنبال آن بودم برسم و در نهایت نقاط قوتم را مستحکم کنم و از نقاط ضعفم بکاهم.

مشهد تریبون : با توجه به اینکه« شیر تلخ» یکی از بهترین و ماندگار ترین آثار ناصر ضمیری است، بگویید ایده ساخت این فیلم چگونه به سراغتان آمد؟

یک گزارش خبری ماهواره ای از فروش کودکان افغان که توسط خانواده آنها انجام می شد باعث شد به سراغ این سوژه بروم و چون دوست نداشتم مستند صرف کار کنم لذا قصه ای برایش طرح کردم و با الهام از واقعیت این سوژه را در بستر داستانی بازگو کردم.

مشهد تریبون : فکر میکنید جایگاه فیلم کوتاه در سینمای ایران کجاست؟

خوشبختانه نگاه مردم و مسئولین در حال حاضر نسبت به فیلم کوتاه و مستند بسیار تغییر کرده است و به نوعی آگاهانه تر شده و آن بیگانگی گذشته از بین رفته است و در کشور ما هم نهادهایی هستند نظیر سینمای جوانان و حوزه هنری و…که کار حمایتی را بر عهده دارند. اما حمایت های این نهاد ها از فیلم کوتاه گاهی مثل یک موج به تلاطم در می آید اما خیلی زود از بین می رود و پایدار و مستمر نیست . حمایتها با اینکه از گذشته بسیار بهتر شده اما کافی نیست. ما در کشور فیلم سازان جوان خوبی داریم که متاسفانه امکانات کم جوابگوی آنها نیست.

مشهد تریبون :داوری فیلم به خصوص فیلم کوتاه در ایران چگونه است؟

در ایران در داوری آثار اهدافی دنبال می شود که قطعا در انتخاب آثار برتر نقش دارد و اینگونه نیست که تنها کیفیت اثر مورد نظر باشد و داوران اولویت هایی را در انتخاب هایشان مد نظر دارند.مثلا در جشنواره هایی که حضور داشتم به آثاری جایزه داده شده که به اهداف جشنواره و سیاست های حاکم بر آن نزدیک تر بوده است.

مشهد تریبون: با توجه به اینکه شما در جشنواره فیلم کوتاه ایتالیا به عنوان داور حضور داشتید چه تفاوتی بین داوری اثار در خارج از کشور با کشور خودمان  می بینید؟

در جشنواره های خارجی هم این اهداف کمابیش دیده می شود و تمام جشنواره های دنیا اولویت های خاص خود را دنبال می کنند. اما فیلمهایی منتخبی که از حداکثر کیفیت برخوردار باشند در اختتامیه منتخب می شوند. ولی خب آنها هم اهداف خاص خودشان را تا حدی دنبال می کنند اما نه به نحوی که به کیفیت جشنواره لطمه بزند.

مثلا من در جشنواره ای که داور بودم پس از تماشای فیلم ها و جمع بندی آرا٬در انتها٬ مدیر جشنواره را از نتایج آگاه کردیم و هیچ گونه تحمیلی از جانب آنها نبود!

مشهد تریبون : در مورد تازه ترین کارتان«با دیگران» کمی صحبت کنید و بگویید چه شد که به سراغ ساخت فیلم بلند رفتید؟

تعصبی ندارم که فقط فیلم کوتاه بسازم یا بلند.ممکن است فیلم بعدی من کوتاه، بلند و یا حتی مستند باشد. قالب و زمانبندی را موضوع فیلم برایم تعیین می کند.گاهی این موضوع میطلبد که ۳۰ دقیقه و گاهی ۹۰ دقیقه باشد لذا شالوده «با دیگران » در قالب فیلم کوتاه نمی گنجید و این شد که به سراغ فیلم بلند رفتم و میتوانم بگویم خودم هم دوست داشتم فیلم بلند را تجربه کنم.

مشهد تریبون : با توجه به اینکه در باره برگزاری جشنواره فیلم فجر در مشهد حرف های ضد و نقیض هایی شنیده می شود و اداره ارشاد نیز اعلام کرده به علت کمبود بودجه امکان لغو جشنواره در مشهد وجود دارد، نظر شما در این رابطه چیست؟شما لزوم برگزاری جشنواره را در مشهد چقدر میدانید؟

این خبر بسیار باعث رنجش من شد.چون بزرگترین حسن برگزاری این جشنواره این بود که همزمان با اکران در پایتخت، مردم مشهد و علاقه مندان به سینما نیز می توانستند به تماشای این فیلم ها بنشینند و کم و کیف آن را ارزیابی کنند. چون امکان آن نیست که همه به تهران سفر کنند لذا این حرکت باعث می شد که مردم شهرستان نیز از امکانات برابری با تهران برخوردار شوند.در مشهد همزمان با اکران فیلمهای جشنواره فجر پویایی و جنب و جوش عجیبی ایجاد می شد و  این خبر در صورت صحت واقعا برایم دردآور است!امیدوارم که این خبر درست نباشد.

مشهد تریبون : شانس موفقیت فیلم «با دیگران» را در جشنواره امسال چقدر می دانید؟

به هیچ وجه پیش بینی نمی کنم .این سوال برای خودم هم سوال است!من کارم را انجام دادم و منتظر بازخورد اثرم هستم تا نقاط ضعف و قوتم را پیدا کنم.من هم مثل شما کنجکاو هستم!

مشهد تریبون: با وجود اینکه شما فعالیتتان را در مشهد آغاز کردید، مشکلات این شهر را در مسیر فیلم سازی جوانان چه طور ارزیابی می کنید؟

اگر این سوال را دو سال قبل می پرسیدید می گفتم مشکلات زیاد است٬کمبود بودجه است نهاد ها حمایت نمی کنند و….اما فعلا به هیچ عنوان نمیخواهم از مشکلات حرفی بزنم و میخواهم مشکلاتم را کوچک ببینم تا بتوانم فیلم بسازم.به نظر من حداقل در مورد خودم می گویم هیچ مشکلی نمی تواند یک فیلم سازی را که واقعا میخواهد کار کند و فیلم بسازد از هدفش بازدارد و کسی که بخواهد به هدفش می رسد.

مشهد تریبون: برنامه تان برای آینده هنری تان چیست؟

من فعلا منتظر بازخورد مردم نسبت به فیلم اخیرم هستم و بعد از جمع آوری نگاه های مختلف مردم٬ منتقدین٬ نویسندگان ٬کارگردانها و..طرح هایی در ذهن دارم که روی آنها کار می کنم. اما قبل از آن باید از ضعف کارها آگاه شوم و از تکرار آنها بپرهیزم.

مشهد تریبون: کمی درباره فیلم آینده تان صحبت کنید؟

تا ۵ یا ۶ ماه آینده در مورد فیلم جدیدم صحبتی نمیکنم.فعلا ۳ طرح دارم که بعدا راجع به آنها فکر خواهم کرد

مشهد تریبون: در انتها اگر حرفی داری بفرمایید.

امیدوارم فیلم اخیرم«با دیگران» بتواند با مردم  و تمامی اقشار جامعه ارتباط برقرار کند .من از همه عوامل فیلم چه در برابر دوربین و چه در پشت صحنه نهایت تشکر را دارم و ضمن قدرانی برای شما آرزوی موفقیت دارم.

نسیم سهیلی

مطالب مرتبط :

ساعد سهیلی در گفت و گو با مشهد تریبون : خیلی ها را شگفت زده خواهم کرد!

شب یلدا احسان عبدی پور در دانشگاه فردوسی/ تنهای تنهای تنها اکران و نقد شد

صدر عاملی در مصاحبه اختصاصی با مشهد تریبون: راهکار سینمای دینی انبوه سازی است

رضا کیانیان در مصاحبه اختصاصی با مشهد تریبون: هنر عکاسی در کار سینمایی من تاثیر گذار بوده است

تور فیلمنامه نویسی وقف و رسانه ویژه مردان در مشهد برگزار شد

اختصاصی مشهد تریبون/ گزارشی از تنها جلسه فیلنامه نویسی مشهد

۱۸ آذر ماه صورت گرفت / اکران خصوصی لرزاننده چربی در فرهنگسرای فناوری ورسانه‎ مشهد

مرتضی کامل نواب : تولید کنندگان و اهالی نشریه سینما رسانه همه مشهدی اند

پخش و نقد پرفورمنسی از محمد شیروانی در گالری آبان مشهد

پایان پخش فیلم های کوتاه جشنواره بین المللی تهران درمشهد/ گزارش روز سوم

کارگردان فیلم تنهای تنهای تنها در مشهد: پیام فیلم من، نفرین سیاست است + گزارش تصویری جلسه اکران خصوصی

جهت حضور در دومین نشست جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)/رسول صدر عاملی به مشهد می آید

گزارشی از دومین روز پخش فیلم های جشنواره فیلم کوتاه تهران در مشهد/ فردا آخرین روز

طراحی سایت در مشهد

یک نظر

  1. در جلسه نقد فیلم “با دیگران” اگه از من دعوت نشه خودم میام اون بالا و صحبت می کنم.من نقش مادر لیلا زارع را بازی کردم. چرا بین بازیگران مشهدی و تهرانی تفاوت میذارند؟برا ی دیدن فیلم خودم؛چرا باید بلیط بخرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *