به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : دوشنبه 4 تیر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

امامزاده نان و ماست را بشناسیم /نگاهی به زیارتگاه شاهزاده موسوی در مشهد

کد خبر: 2172 - 27 آذر, 1392

گروه فرهنگی سرویس زیارت :  مشهد پر است از سید و البته سادات موسوی که وقتی به شجره نامه آنها نگاهی داشته باشیم، متوجه می شویم که بسیاری از انها به طرق مختلف به امامزاده سید محمد و خانواده اش وصل می شوند.

 این امامزاده از نوادگان شاه آن زمانه روزگار امام موسی کاظم (ع) بوده است که به ایران می آید. دلیل به ایران آمدنش  به طور قطعی مشخص نیست .اما پس از کنجکاوی و سوال از چند تن از افراد مطلع، حدس می زنیم دلیل حضور وی در ایران سیاسی بوده و  مبارزه با دستگاه بنی امیه و بنی عباس از اهداف ایشان بوده است.

2

همچنین گفته می شود که مدیریت و تولیت آستان مقدس رضوی از سده پنج تا نهم در دست ایشان و اجدادشان بوده و در مشهد قدیم بسیار با نفوذ و شناخته شده بودند.

جریان نان و ماست و این امامزاده

خیلی ها این شاهزاده را با نام امامزاده نان و ماست می شناسند. دلیلش هم نذری های مردم است که حاجت و مراد می گیرند.  دیدن مردم به خصوص زن هایی که نان و ماست در دست دارند در کنار ضریح این امامزاده اصلا عجیب نیست. هرکس نذری دارد و حاجتش را از شاهزاده می گیرد، به زیارتگاه می آید و بین مردم و خدام نان و ماست پخش می کند .

4

یا شاهزاده موسوی، حاجتم بده. عهد می کنم نان و ماست آورده و بین مردم و خدام  پخش کنم .

گفته می شود خیلی ها از این طریق به حاجت خود رسیده اند.در حین تهیه گزارش از مسئول زیارتگاه درخواستی می کنیم. به زیر ضریح و بالای سر شاهزاده برویم. به گمانم اولین گروه خبری و رسانه ای باشیم که با دوریبن و ابزار کار خبرنگاری به اینجا رفته و می توانیم از مقبره مبارک شاهزاده تصویر بگیریم. بسیار هیجان  زده ایم و حرکت می کنیم. ما را از در پشت ضریح به مکانی می برند که بسیار قدیمی و خاکی است.

8از پله هایی با ارتفاع شاید 3 برابر استاندارد پایین می رویم. سرمان به سقف نخورد! سقف بسیار کوتاه است و سرمان را خم می کنیم و در نهایت تیم خبری وارد می شود.حس عجیبی بود.  بالای سر شاهزاده موسوی مشهد باشیم و بتوانیم تصویر هم بگیریم. خیلی سعادت می خواست که خدا هم به ما داد .

7زیارتگاه حال و هوای عجیبی دارد. خیلی ها قبل از اینکه به زیارت امام رضا (ع) بروند، به اینجا می آیند و از سلطان محمد وساطت می خواهند. کودکان هم حضور پر رنگی دارند. آنها هم زیارت میکنند و با همه پاکی و بچگی خود، اعتقاد حقیقی را به رخ  ما بزرگترها می کشند.

5 نقابت موسویه

علامه نسّابه سید احمد در خصوص خاندان این شاهزاده در سراج الانساب اینگونه نوشته است:

طاهر بن حسین ابن علی بن محمد بن موسی بن جعفر بن اسماعیل ……. در زمان سلطنت سلطان غازان از مشهد مقدسه منوره رضیّه رضویه به اتفاق برادر خود سید علاء الدین و با بعضی از بنی اعمام متوجه تبریز شدند و سید علاء الدین در راه به قتل رسید و این سید طاهر از پادشاه مذکور نشان نقابت به اسم خود گرفت و اول کسی است که از سادات موسوی در مشهد مقدسه رضویه نقیب شد او بود، و از آن زمان تاکنون نقابت موسویه در نسل اوست.

6مطالب مرتبط:

نگاهی متفاوت به زیارتگاه امامزادگان ناصر و یاسر/ مکانی با طرح توسعه عظیم

حریم سلطان را شکستیم!

مطالب بيشتر

بدون نظر