به وب سایت خبری مشهد تریبون خوش آمدید
امروز : دوشنبه 4 تیر 1397
اینجا تریبون شهر مشهد است/ برای تبلیغات و اسپانسرینگ همین حالا تماس بگیرید.

مشهد این روزها جاي نفس كشيدن نيست/ برنامه جامع کاهش آلودگی شهر چه شد؟

کد خبر: 1506 - 12 آذر, 1392

گروه آب و هوا – هواشناسی : اثرات نامطلوب زیست محیطی آلودگی هوا برای همه روشن است. متاسفانه این اثرات نا مطلوب روز به روز بیشتر در شهر مشهد رنگ می یابند و این روزها حتی به مرحله هشدار رسیده ایم.

برنامه جامع کاهش آلودگی هوای مشهد با موفقیت اجرا نشده است و در دو سال گذشته تنها 30 درصد به انجام رسیده است.لذا طبیعی است که با عدم انجام 70 درصد باقی مانده وضعیت شهر مشهد به چنین حالتی برسد.

حال مسئولین موضوعات مختلفی را مطرح می کنند. از کمبود بودجه برای نسب تابلوي نمايشگر وضعيت آلودگي آب و هوا که ظاهرا در بین کلانشهرها ایران فقط در مشهد وجود ندارد تا عدم هماهنگی لازم بین مسئولین دستگاه های مختلف که جلوی چنین وضعیتی گرفته شود.

این در حالی است که بر اساس گفته محمد حسین قادری معاون فنی اداره‌ کل محیط زیست خراسان‌رضوی میزان “پی اس آی” هوا در مشهد در بعد از ظهر 12 آذر ماه به 126 رسید و این به معنای وضعیت هشدار است.

اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا مسئولین ذیربط پیش بینی چنین وضعیتی را ازچندی پیش نمی کردند؟ باید گفت که ایجاد یک چنین وضعیتی و شنیدن حرف ها و توصیه های تکراری مشکلی را حل نمی کند.

جلوگیری از فعالیت ورزشکاران، توصیه به خانه نشین شدن کودکان و سالمندان، استفاده از ماسک و سایر توصیه هایی دیگر از این جنس، اگر چه لازم است ولی تا حد زیادی یک نوع برخورد انفعالی است و بهتر است مسئولین در کنار این توصیه ها هرچه سریعتر این وضعیت را جدی گرفته و با همت فراوان برنامه جامع کاهش آلودگی هوای مشهد را به طور کامل پیاده کنند و مرحله به مرحله پیشرفت ان برنامه را به مردم و رسانه های شهر گزارش دهند.

برنامه ای که اگر تاکنون پیاده شده بود، ما باید کاهش آلودگی را در شهر مشاهده می کردیم و نه اینکه به این وضعیت برسیم.

امیدواریم مسئولین بیش از پیش به این برنامه توجه کنند و تنها به دنبال دعاکردن برای افزایش باد، کم شدن فشار هوا و احتمال بارندگی در شهر برای کاهش آلودگی نباشند.چون این کار از دست همه مردم شهر بر می آید و حتی باید کم کاران انجام این برنامه به مردم معرفی شوند.

 شایسته است مسئولین دستگاه های مختلف که به نوعی درگیر برنامه جامعه آلودگی هوای شهر هستند، هرچه سریعتر وظایف خود را در این زمینه مرور کنند تا به وظیفه خود در قبال هوای مشهد عمل کرده باشند.

شایان ذکر است که دستور استانداری و فرمانداری مبنی بر برخور هرچه قوی تر با مراکز صنعتی آلاینده و خودروهای فاقد معاینه فنی می تواند در شرایط فعلی بسیار مفید باشد.

 در پایان نباید از زحمات مسئولین ذیربط در این زمینه غافل شد و باید توجه داشت که امر کاهش آلودگی هوا تا حد زیادی نیاز به بودجه فراوان دارد و باید محدودیت های مالی مسئولین را هم در نظر گرفت. در همین زمینه طی پژوهش آقایان محمد قربانی و علی فیروز زارع در مجموع 30 درصد بهبود وضعیت آلودگی هوای مشهد، از ارزشی معادل 11303472650 ریال در ماه برخوردار است. اما افرادی که چنین برنامه ای را نوشتند و سال گذشته هم به نوعی آن را بازنگری کردند، باید حساب همه جای آن را می کردند و آن را طبق برنامه زمان بندی به نتیجه مطلوب می رساندند.البته در این زمینه سازمان محیط زیست تنها نقش نظارتی دارد و البته باید به مسئولین این سازمان هم گفت که بهتر بود وظیفه نظارتی خود را بهتر انجام می داند.

مطالب بيشتر
  1. از روی کوه های آب و برق که نگاه کنید می فهمید چه آلودگی گرفته مشهد رو

    دیدگاه توسط حاند علی زاده درتاريخ 12 آذر, 1392 12 آذر, 1392 6:44 ب.ظ