صفحه اصلی / اجتماعی / شب عاشورایی متفاوت در مشهد /حمله جوانان مشهدی به یزید زمانه در محله اسمال آباد!
طراحی سایت در مشهد

شب عاشورایی متفاوت در مشهد /حمله جوانان مشهدی به یزید زمانه در محله اسمال آباد!

گروه اجتماعی : محله اسمال آباد مشهد، امشب شبی داشت به نام عیاران که این شب را جوانان جمعیت امام علی شهرمان ساختند. شب عیاران با هدف مبارزه با اعتیاد که برای اولین بار در شهر مشهد و با شعار اصلی” جامعه ای که امام حسین دارد، چرا باید اعتیاد داشته باشد؟ “در اسمال آباد مشهد رقم خورد.

توضیحش سخت نیست . جوانان مشهدی که اکثرا آنها نیز دانشجو بودند، به این محله اعتیاد خیز مشهد رفتند و در آنجا شعار مرگ بر اعتیاد سر دادند!

شاید بیش از ۱۵۰ نفر آمده بودند. ساعت ۱۷:۳۰ تقاطع  فرامرز و جانباز همه جمع شده بودند. اتوبوس ها بچه ها رو سوار کرد و به یک محله ای رفتیم که تاکنون نرفته بودیم. شاید خیلی از ما نام این محله را هم تا به امروز نمی دانستیم. اما امشب فهمیدیم که این محله چه وضعیت نابسامانی دارد. نبود امکانات یک طرف ماجرا، وضعیت وخیم اعتیاد در طرف دیگر.

همه شوک زده بودند. به جایی آمده بودیم که اعتیاد جولان می داد. شاید اول کمی سخت بود. اینکه به محله ای وارد شویم و در آنجا شروع به شعار دادن بکنیم. اما کم کم همه چی رنگ دوستی و رفاقت گرفت. جوان ها و بچه های محله ما را پذیرفتند. آنها فهمیدند که این جمعیت برای چه به آنجا آمده است. می دانستند آمدیم نجاتشان دهیم. البته ادعایی نداشتیم. می گفتیم شما بخواهید که ترک کنید، ما هم در حد وسع خود کمکتان می کنیم.

1در شب عاشورا همه حسینی فریاد زدن مرگ بر اعتیاد! بله، جمعیت بر این عقیده بود که یزید زمانه اعتیاد است و علی اصغر ها ی امروزه هم بچه هایی هستند که قربانی اعتیاد می شوند. این را گفتیم، پس بگوییم که امروز کسی در اسمال آباد برای ترک اعتیاد اعلام آمادگی کرد که از ۵ سالگی معتاد بود. این را که گفت اشک ها سرازیر شد. آخه چرا باید از ۵ سالگی معتاد باشی؟ خب او شاید یک پاسخ کلیشه ای داد. رفیق ناباب. خب ۵ سالگی که رفیق ناباب نداشته ای. بله حقیقت این بود که بسیاری از خانواده ها ی آن محله خود معتاد پرورش می داند و می دهند.

2جمعیت با شعارهای یکدست و صریح به داخل کوچه ها رفت. شعارهایی از این دست:

ما خسته ایم از اعتیاد – کشورمون رفته به باد

بلندگو داد می زد که ما دانشجو ها عشقمون را به محله شما آوردیم( محله ای که در نقاط مختلفش مردم علنا آتش روشن کرده و مواد مصرف میکردند). بلند گو همچنان فریاد می زد: ما این آتش ها را می بینیم. این آتش ها کمتر از آتشی که خیمه های حسین (ع) را سوزاند، نیست.الله اکبر، الله اکبر و الله اکبر

3 شعارهای دیگر:

هرکی میخواد پاک بشه – بلند شه همرامون بیاد .

و البته آمدند! جمعیت شاید دو برابر شد. جوان، پیرمرد، نوجوان و کودک به ما پیوستند و علیه اعتیاد محله خودشان شعار دادند. بچه ها شمع و فانوس در دست گرفتند و روشنایی را در شب به اسمال آباد هدیه دادند.

وقتی جمعیت فریاد می زد، آهای اسمال آباد ما از اعتیاد شما خسته شده ایم. دیدم اشک های مادری را که بلند بلند گریست. از در خانه بیرون آمد و با گریه هایش به جمعیت نگاه کرد. آری. آن زن هم خسته بود. از اعتیاد فرزندان و همسرش.

5تاثیر حضورمان بیشتر شد. آتش های نئشه نشین ها خاموش شد و اسمال آباد رنگ غیرت گرفت.

حرکت در محله های مختلف و اقامه دو رکعت نماز عشق به خاطر آبادانی اسمال آباد. امام جماعت کسی بود که خودش یک روزی معتاد بود و ترک کرده بود. حالا می خواست به معتادین نشان دهد می شود تا این حد هم می توان پاک شد که حتی عده زیادی برای نمازشان به او اقتدا کنند. آری راه برگشت همیشه وجود دارد و جوانان جمعیت امام علی مشهد(ع) خواستند تا همین راه برگشت را به اهالی آن منطقه نشان دهند.

14حسن و امیر آمدند و بعد نماز بلند اعلام کردند که ما برای ترک اعتیاد آماده ایم. جمعیت اعلام کرد شما که دو نفر هستید. اگر همه اسمال آباد بخواهد ترک کند، ما پشت سر شما هستیم.اسمال آبادی ها هم وقتی دیدند جوانان همشهری خودشان تا این حد برای آنها ارزش قائل شده اند، بیشتر تمایل نشان دادند. تیمور و چند نفر دیگری هم آمدند و اعلام ترک کردند. قرار شد به کمپ بروند  و جمعیت از آنها حمایت کند.

15   دو رکعت نماز عشق و شروع شدن باران. بچه ها با قدم خود، برکت و باران را به اسمال آباد آورده بودند و خدا هم لبخند خودش را نشان داد.

556چهره جوانان آن منطقه دیگر رنگ و بویی دیگر داشت و بلند و عاشقانه می گفتند: مرگ بر اعتیاد

و از زبان آنها شنیدیم که تو را ترک خواهم کرد ای اعتیاد!

بچه ها امیدوار بودند که کاری مفید انجام داده باشند و اسمال آباد را با امیدواری ترک کردند. امید به اینکه وقتی دفعه بعد به آنجا رفتند، یزید زمانه نابود شده باشد .

16

10121311789   به غیر از تصاویر این گزارش، به زودی گزارشی تصویری از عکس های پارسا پزشکان، دبیر سرویس عکس سایت خبری مشهد تریبون از مراسم شام عیاران جمعیت امام علی مشهد منتشر می شود.

 

طراحی سایت در مشهد

۲۹ نظرات

 1. من اومدم دیر رسیدم.رفته بودین….دلم شکست

 2. چقدر اون شال جمعیت به گردن اون مرد میاد

 3. واقعا کارتون عالی و خدایی بود

 4. سلام خسته نباشید واقعا خوشحال شدم و از این اتفاق گریم گرفت دستتون درد نکنه این کاریه که باید کرد دمتون گرم

 5. خدا قوت عزیزان…
  نمیتوانم جلوی اشکهایم را بگیرم…
  گل کاشتید مثل همیشه.مثل همه ی فعالیتهایتان…
  براستی که یاران حسین شمایید.
  همه ی بچه های جمعیتی در مشهد دست مریزاد

 6. خوش به سعادتتون. واقعا خسته نباشید. نتونستم بیام متاسفانه! 🙁

 7. آورین . این شد یه کار حسابی برای ساختن کشور

 8. لطفا برای انجام چنین برنامه هایی از قبل اطلاع رسانی گسترده تر انجام بدین تا تاثیر بیشتری داشته باشه … دست مریزاد

 9. خوشا به غیرتتون. کار شما کم تر از کار مسیح نبود که مرده ها رو زنده میکرد چون اون پیامبر خدا بود و به اذن و قدرت بیشتری که خدا به اون داده بود مرده ها رو زنده می کرد اما شما یه زنده رو زندگی میدین

 10. سلام
  اونقدر کارتون بزرگ بود که وظیفه خودم دونستم ازتون تشکر کنم و به همتون خسته نباشید بگم.
  موفق و پیروز باشید

 11. من تنها برادر جوونمو ۲ سال پیش در اثر اعتیاد از دست دادم . پدرم دق کرد و مادرم هم زمین گیر شد . ای لعنت به اعتیاد … لعنت به اعتیاد … دست گلتون درد نکنه جوونای باغیرت کشور

 12. خیلی ممنون از زحمتاتون
  اما فقط یک نکته وقتی اون معتاد ترک کرد بعدش باید چیکار کنه ؟ بعدش ایا جایی برای کار کردن داره ؟ درآمدی هست که بتونه بره شکم بچه هاشو سیر کنه؟ به نظر من برین در خونه اون میلیاردری که نصف یک کوچه خونشه یا یا اون کارخونه داری پول حقوق یک کارگر پول یک شام اون کارخونه داره برید در خونه اونها و شعار بدید که بیاد خمس و زکات مالشو بده و مبارزه کنیم برای جامعه بدون نظام طبقاتی .

 13. شما با حسین (ع ) بیعت کردید
  ایشان دینا را عاشق کرد وشما دلهاى مومنان سالار شهیدا را.

 14. سلام
  هر کس تمایل داره میتونه در برنامه های آتی جمیعت شرکت کنه
  میتونین در سایت jamiat.ir
  ثبت نام کنین و بعد با توجه به زمان و مهارتی که دارین به کمیته ای بپیوندین و فعالیتتون رو در جمعیت شروع کنین

  توضیح:
  معمولا بعد از ترک این دوستان بچه های کمیته های مختلف، فعالیت هایی رو بعد از ترک برای دوستان انجام میدن مثل پیدا کردن کار و …

 15. امام حسین همیشه یاورتان باد

 16. وبعد از فرداد صبح همه دوباره شروع کردن به کشیدن!
  اون شبم که همپای شما اومدن همه نشءه بودن
  من خودم بچه همین محله ام بچه قلعه افغانیا آخر بلوار توس….

 17. با سلام و احترام خدمت نا امید عزیز
  تا جایی که مشهد تریبون مطلع می باشد، چند نفر همون شب به کمپ منتقل شدند و در حال ترک کردن هستند

 18. به این کار میگن حب اهل بیت

 19. سلاااااااااااام به همه ی بچه های جمعیت…۲روز بیشتر نیست که برگشتم نیشابور ولی دلم برای جمعیت یه ذره شده…دوتا خبر خوش:۱)سایت خیلی عالی و قشنگ شده۲)تا الان تونستم ۲ نفرو به جمعیت و کارامون مشتاق کنم قراره بیارمشون با خودم تا جمعیت و فعالیت بچه ها رو از نزدیک ببینند…اگه خدا بخواد تو ۴سال آینده جمعیت نیشابور هم شروع به کار میکنه…واقعا امیدوارم…

 20. دمتان گرم همتتان بلند و موفقیت هایتان روز افزون باد

 21. درود بر شما که بی ادعا برای ابادانی ایران تلاش کردید .مطلب را در وبلاگ جستار ناهید برای اطلاع دوستان قرار دادم .پاینده باشد.

 22. درود و صد درود بر شما شیرمردان و شیرزنان ایران زمین

 23. احسنت بر این زییبایی اندیشه

 24. آفرین ب این طرح
  بسیار عالی
  همشهری های عزیز

 25. ابراهیم رمضان پور تولد42زرقان شیراز

  سلام درود بر همه .
  اگر به تان بگویند بیاید به جای این همه خرج در مراسم ها به این کارها اختصاص دهید نخواهید پذیرفت .
  ادمی از این عالم خاکی نمی اید به دست /.وز نو می باید ساخت از نو ادمی .
  بیا تا گل بر افشانیم ومی در ساغر اندازیم ./به نام ایزد سقف بشکافیم طرحی نو در اندازیم.
  که روز نخست چون دم ازرندی زدیم وعشق/.به دور نرگس مست ش سلامت را دعا کردیم.
  اگر به شما به گویند که روح حسن وحسین فاطمه زهرا در جسمی دیگر است باور نخواهید کرد.
  این کوزه که می بینی/ روزی عاشقی زار ی بوده است.
  این دست که می بینی /روزی دست برگردن یاری بوده است.
  روح القدوس .مهدی صاحب زمان عج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *